Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Tunezja - dachy i ściany świata

 - Tunezja - dachy i ściany świata

Na całym świecie buduje się różne domy, w których ludzie znajdują schronienie. Ta podstawowa funkcja, ma nieco inne oblicze w każdym rejonie świata. Raz będzie to ochrona przed urazem i śniegiem, innym razem przed deszczem i wiatrem, a jeszcze innym - przed palącym słońcem.

Właśnie te czynniki mają największy wpływ na budownictwo, modyfikując architekturę i technologię stawiania domu, aby ten z kolei we właściwy sposób służył swoim lokatorom.

 - Tunezja - dachy i ściany świata
Tunezyjskie domy
Tunezja leży w Afryce Północnej, u wybrzeży Morza Śródziemnego. To niegdysiejsze gniazdo piratów berberyjskich, eks-protektorat francuski; położony w połowie drogi między Cieśniną Gibraltarską a Kanałem Sueskim, jest dziś bardzo nowoczesnym krajem.
Obejmuje ok. 164 tys. km2 powierzchni i jest jednym z najmniejszych krajów Maghrebu. Graniczy z Algierią i Libią, a zapoczątkowany w latach 60. rozwój turystyki, zapewnił Tunezji rozkwit, a jej mieszkańcom dobrobyt.

 - Tunezja - dachy i ściany świata
Już na pierwszy rzut oka architektura zaskakuje odmiennością od europejskiej. Można by zarzucić jej spokój i monotonię patrząc na nieskończoną wręcz ilość kwadratowych, bielonych domów, przypominających małe fortece.
Na wsi, architekturę ukształtował system rolny i istnienie tzw. mamzili, czyli samowystarczalnych gospodarstw rolnych, w centrum których usytuowany jest pomalowany na biało dom z wewnętrznym dziedzińcem oraz obudowana studnia, z kamiennymi, schodkowymi przyporami.
Tereny miejskie, to z kolei gęstwina jasnych, prostych domków, z płaskimi dachami, jakby bunkrowatych.
 - Tunezja - dachy i ściany świata
Działki wytyczone są bardzo różnorodnie. Niektóre domy stoją na terenie ogrodzonym, posiadają ogród; ale najczęściej trudno zorientować się czy dom rozbudowywany, czy buduje się zupełnie nowy albo ile ich jeszcze można przebudować.
Budynki są zazwyczaj niskie (jedno, dwupiętrowe), o bryle sześcianu, których urozmaicenie stanowią zadaszone werandy, balkony - tarasy, nadbudówki.
 - Tunezja - dachy i ściany świata
Ze względu na wysokie temperatury i palące słońce dom stanowi tu schronienie przed upałem, a schowane w cieniu tarasy sugerują, że ludzie tam mieszkający cenią sobie zacienioną powierzchnię na powietrzu. Na ich charakter "rekreacyjny" wskazuje wielkość oraz wyposażenie i brak infrastruktury, spotykanej na naszych balkonach.

Ściany
Ściany domów arabskich są chude - powstają z jednej warstwy pustaków, co w tamtejszych warunkach jest absolutnie wystarczające.
 - Tunezja - dachy i ściany świata
Po wymurowaniu, ściany są tynkowane, a następnie malowane
- standardem jest kolor biały lub piaskowy. Rzadkością są fasady żółte, a modne u nas kolorowe domy nie występują tam w ogóle.
Sporadycznie też tylko spotkać można - poza oczywiście tynkami gładkimi - "baranka" albo bliżej nie określoną fakturę.
Dodatkowo, ściany są nośnikiem rur kanalizacyjnych biegnących na zewnątrz budynku.

Dachy
Tunezyjskie dachy są wyjątkowo nieskomplikowane. O ile nasze dachy są zazwyczaj niekwestionowaną ozdobą całego domu; inwestycją tyle kosztowną co i skomplikowaną, te arabskie są zdumiewająco proste i płaskie.
Strop nad ostatnią kondygnacją betonuje się i ewentualnie maluje - także na biało. Okala się go ze wszystkich stron, tworząc jakby taras, o głębokości od ok. 0,5-1 metra. Prowadzą na niego najczęściej schody z wnętrza domu, i jest to miejsce, z którego korzysta się zdecydowanie częściej niż np. z balkonów.
 - Tunezja - dachy i ściany świata
Na niemal każdym takim dachu znajduje się antena satelitarna oraz słupki służące do zamocowania linek - a na nich suszy się w tempie błyskawicznym pranie. Same dachy nie są nawet zaizolowane, nie posiadają rynien ani systemu odwodnień. Największą ich udręką jest ewentualny kurz, zbierający się podczas silnie wiejących wiatrów.

 - Tunezja - dachy i ściany świata
Ozdoby
Surowa wręcz architektura arabskich domów, byłaby niewątpliwie nudna i uboga, gdyby nie mnogość ozdób stosowanych w budownictwie.
W wielu przypadkach, można by dyskutować na temat ich gustowności, trzeba jednak przyznać, że właściciele wykazują się konsekwencją w dekorowaniu ich. Metalowe balustrady na balkonach powtarzają motywy z elementów ogrodzeń, bram czy okiennic-krat na oknach. Różnorodność wzorów metaloplastyki, sugeruje iż elementy te cieszą się dużym powodzeniem.
Innym, dość charakterystycznym detalem jest ozdabianie elewacji mozaikami, przy czym nie są to już tradycyjne mozaiki wykonane z drobniutkich kawałeczków, układanych misternie w obraz.

 - Tunezja - dachy i ściany świata
 - Tunezja - dachy i ściany świata


 - Tunezja - dachy i ściany świata
Współcześnie, są to płytki ceramiczne z gotowymi motywami, układane albo w obraz bądź w szlaczek biegnący po ścianie. Bardzo często spotykaną ozdobą są miniaturowe dachóweczki. Przypominają one znane u nas Mnicha i Mniszkę, z tą różnicą, że są maleńkie (jak połówki doniczek), glazurowane i w kolorach: zielonym, niebieskim, brązowym oraz nie są układane na dachach.
 - Tunezja - dachy i ściany świata
Najczęściej trzema rzędami ozdabia się występy i gzymsy na ścianach, ogrodzenia i bramy wejściowe; a elewacje nabierają dzięki nim proporcji i charakterystycznej arabskiej urody. Uwagę zwraca również dbałość o zestawienie kolorystyczne. Kompozycja kolorystyki w połączeniu ze wszystkimi detalami, sprawia, że budynki arabskie mają swój styl, są nowoczesne, a jednak duch tradycji nie opuszcza tych zamożnych domów.

KaTe

WARSTWY - DACHY i ŚCIANY numer 4/2000

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt