Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Sposób na trudny dach

Wszelkie krągłości, wklęsłe i wypukłe płaszczyzny dachu, stożki, można dzisiaj pokryć bez cięcia dachówek. Służą temu specjalne komplety dachówek zakładkowych, tzw. kliny dachowe oraz zestawy karpiówek na dachy stożkowe.  

Długowieczność dachówek ceramicznych oraz ich estetyka to niezaprzeczalne walory tych produktów. Niestety twardość tego materiału wyznacza granice zastosowania.
Kiedy już ktoś raz musiał ciąć dachówki, aby pokryć dach o ciekawej ale i trudnej geometrii, wie co to oznacza: hałas i brud na budowie, konieczność użycia specjalistycznych, drogich narzędzi, czasochłonność pracy dekarza i do tego nie zawsze zadowalający efekt końcowy oraz wysoki,  ostateczny koszt dachu.
Okazało się jednak, że dzięki duchowi wynalazczości, wyobraźni matematycznej i geometrycznej, a także dobrej znajomości techniki produkcyjnej, możliwe stało się rozwiązanie trudnych sytuacji na dachu.

 - Sposób na trudny dach
Fot 2. Osiedle mieszkaniowe w Wandlitz pod Berlinem: kolisty kształt dachu rozwiązano przy użyciu klinów dachowych.

Firma von Müller Dachówki proponuje specjalne zestawy dachówek-kształtek, dzięki którym można pokryć skomplikowane geometrie dachu bez cięcia dachówek. Powstały dachówki wąskie, szerokie, zwężające się i poszerzające, wypukłe i wklęsłe wzdłuż własnej osi, lewo- i prawo- skrętne. Dostarczane są na miejsce budowy. Kiedy wszystko na dachu pasuje, wydaje się to być oczywiste. 

Zestawy karpiówek na dachy stożkowe

Choć stożkowe dachy kojarzą nam się głównie z zabytkami, to faktem jest, że projektuje się je również współcześnie. Najczęściej są to wysunięte okrągłe pomieszczenia mieszkalne i klatki schodowe ze stożkowymi dachami, mansardy z półstożkami, czy też ćwierćstożki  łagodzące ostre krawędzie naroży.
Krycie dachu stożkowego wymaga wysokiej klasy sztuki dekarskiej. Dach taki jest wprawdzie bardzo przyjemny dla oka, ale także praco­chłonny i drogi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dekarzy i klientów firma von Müller Dachówki opracowała specjalne zestawy karpiówek na dachy stożkowe. Fakt ten poprzedziły lata doświadczeń. W międzyczasie powstały karpiówki wyrównawcze o szerokości 1/2 karpiówki standardowej. Za każdym razem gdy dochodzi się do ćwiartki wiązania, można przy pomocy takiej dachówki dokonać przełożenia. Przykrywa ona pozostałą część leżącej pod nią dachówki i jednocześnie sąsiednią, w sposób zabezpieczający od deszczu, na ok.1/4 szerokości. Ręczne cięcie dachówki wyrównawczej stało się już niepotrzebne. Powstały też dachówki wypukłe wzdłuż osi, które przylegają ciasno do konturu stożka.

 - Sposób na trudny dach
 - Sposób na trudny dach
Dom całodziennej opieki dla dzieci w Berlinie: „okrągły”  dach został pokryty łącznie 15 rodzajami dachówek o różnej szerokości krycia. W górnej partii stożka realizuje się obowiązujące wiązanie ćwiartkowe coraz częściej przy pomocy karpiówek wyrównawczych i klinowych karpiówek wyrównawczych 3/4 wypukłych wzdłuż osi.

     Dachówki na dachy stożkowe były zawsze obliczane i wykonywane dla konkretnego obiektu. Uznano jednak, że przy pomocy zestawu  kształtek, składającego się z 30 typów dachówek o różnym stopniu zbieżności, można pokryć wszystkie możliwe dachy stożkowe. Oferta została uzupełniona dwiema kształtkami, które wyrównują nierówności podłoża, gwarantują przejście w regularne wiązanie płaskich powierzchni bez cięcia na budowie oraz zapewniają wiązanie ćwiartkowe w górnych partiach stożka. Są to:
- klinowe 3/4 dachówki
- klinowe 3/4 dachówki wypukłe z bardzo wąską główką.
Bez prac związanych z cięciem można przy zastosowaniu klinowych karpiówek o trzech standardowych szerokościach podstawy, zapewnić wiązanie ćwiartkowe aż do szczytu stożka, a także przejście w wiązanie regularne płaskich połaci i dojście do kosza. Pozostające drobne różnice szerokości można wyrównać przez umiejętne kształtowanie fugi bocznej.

 - Sposób na trudny dach
Karpiówki wypukłe wzdłuż osi zapewniają całkowicie nową jakość stożka. Pokrywają one stożek estetycznie, bez szpar
 - Sposób na trudny dach
Zastosowanie zestawów karpiówek z karpiówkami wyrównawczymi   i klinowymi wypukłymi wzdłuż osi karpiówkami 3/4.

Zestawy kształtek karpiówkowych posiadają instrukcje z tabelarycznym  przyporząd­kowaniem dachówek łatom. Na przykład:
- dachówki nr 4 na łatach nr 1 - 7
- dachówki nr 5 na łatach nr 8 - 10.
Na każdej dachówce wytłoczony jest odpowiedni numer w okolicy główki. W partii szczytowej stożka system ten funkcjonuje jednakże tylko w sposób ograniczony.

 - Sposób na trudny dach
 - Sposób na trudny dach
Centralnie ułożony klin dachowy typu „A” na niedokończonym jeszcze wolim oku. Ten dach w pobliżu Gottingen o kształcie zbliżonym do kolistego został pokryty klinami typu A kładzionymi "na dziko"  (według potrzeby). Wieża w głębi została rozwiązana jako wieża stożkowa w wykonaniu specjalnym dla tego obiektu.

ajmniejsze nierówności konstrukcji nośnej a nawet nieznaczne odchylenia od ustalonych odległości między łatami powodują konieczność „zabawy” z numerami dachówek:
q  Jeśli kierunek fugi bocznej wyznaczony przez linię przechodzącą przez tą fugę oddala się od szczytu stożka w kierunku krycia, to następuje wyrównanie przez dachówkę o wyższym numerze (= wąska główka)
q  Jeśli kierunek fugi bocznej wyznaczony przez linię przechodzącą przez tą fugę oddala się od szczytu stożka w kierunku przeciwnym niż kierunek krycia, to następuje wyrównanie przez dachówkę o niższym numerze (= szersza główka).
     Przy układaniu standardowego zestawu dachówek sznurowanie powierzchni stożka od okapu do szczytu jest zupełnie niepotrzebne. Do utrzymania prawid­łowego kierunku układania wystarcza oko fachowca. Standaryzacja ma następujące zalety:

  • następuje redukcja czasu produkcji,produkcja dachówek klinowych dla większej liczby przedsięwzięć budowlanych może się odbywać jednocześnie;
  • możliwa jest produkcja na zapas;
  • rezerwowe dachówki, które pozostały po jednej budowie, mogą być wykorzystane przy następnym dachu;
  • redukcja kosztów;
  • optymalna funkcjonalność;
  • krótki czas dostawy;
  • wysoka jakość powierzchni, szczególnie w wypadku dachówek glazurowanych czy angobowanych;
  • estetyka na całej powierzchni i pewna technika dekarska aż do szczytu stożka przy zastosowaniu wypukłych karpiówek.
 - Sposób na trudny dach
Przykłady geometrii dachów, które przy pomocy klinów dachowych mogą być pokryte ''okrągło''.

     Zastosowanie nowych zestawów karpiówek uwalnia rzemieślnika od uciążliwego i praco­chłonnego cięcia dachówek. Stosując nową technikę, dekarz jest w stanie pokryć stożki karpiówką osiągając zupełnie nową jakość pod względem estetyki i funkcjonalności.

Kliny dachowe - rozwiązanie na wypukłe i wklęsłe dachy.   
    
     Dachy nie standardowe potrzebują specjalnego pokrycia, które jest w stanie sprostać nietypowym wymaganiom architektów i inwestorów. Budynki z krzywą linią, różne formy facjat, jak np. wole oko, są kryte dachówkami zakładkowymi, lecz nie jest to łatwe do zrealizowania. Krzywe dachy były dotychczas pokrywane dachówkami specjalnie produkowanymi na potrzeby konkretnego budynku, trudnymi do wykonania a przez to bardzo drogimi.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń w produkowaniu tych specjalnych dachówek a także na podstawie spostrzeżeń doświadczonych dekarzy cegielnia F. v. Müller wyprodukowała kliny dachowe jako komplet kształtkowy, którym można zakryć trudną geometrię dachu w bardzo łatwy sposób.
Klin dachowy składa się z kompletu 17 dachówek. Umożliwia przechodzenie z jednego rzędu w dwa rzędy dachówek lub odwrotnie. Wyprodukowano kliny dachowe dla trzech modeli dachówek : Holenderki Płaskiej E 32, dachówki Klasztornej E 28 i Toledo E 76. Dopasowane do tych modeli kliny są do otrzymania w różnych angobach i glazurach. Kliny dachowe są dachówkami produkowanymi seryjnie. Jeśli dach jest krzywy lub ma wole oko dekarz zamawia na płaszczyznę dachu dachówki standardowe oraz tyle klinów dachowych ile potrzeba, ażeby wyrównać różnice długości między kalenicą a okapem. Kliny dachowe są wkładane między standardowe dachówki zawsze w tym momencie, w którym rzędy dachówek wychodzą z siatki dachowej. Wówczas klin wszystko koryguje. Praktyka ta bardzo szybko zyskała uznanie u dekarzy, którzy to rozwiązanie akceptują i dobrze realizują. Niepotrzebne jest  już specjalne wymierzanie i specjalna produkcja dachówek na niekonwencjonalny  dach.

Każdy klin dachowy składa się z 17 dachówek i ma długość 10 rzędów. Z tych 10 rzędów trzy rzędy składają się z jednej dachówki, która staje się coraz szersza a następne siedem rzędów składa się z dwóch dachówek, które leżą obok siebie. Z rzędu do rzędu dachówki te zwężają się lub poszerzają o 19 mm. Poniżej, powyżej i obok  klina dachowego kładzie się dachówkę standardową.

Kliny w formie V i A.

     Kliny w formie A są potrzebne na dachy wypukłe lub na wole oka. Okno dachowe zwane wolim okiem można zaliczyć do najładniejszych nadbudów dachowych. Jego miłe, faliste kształty bazują jednak na skomplikowanej geometrii. Dlatego niegdyś wole oka pokrywano tradycyjnie, przy pomocy esówki. Dachówka ta nie miała zakładek, a wykonane nią pokrycie można było rozciągać na szerokość. Właśnie to jest konieczne w przypadku wolego oka, ponieważ ten rodzaj okna dachowego ma dłuższy okap niż odpowiadający mu odcinek kalenicy.

 - Sposób na trudny dach
Sąd karny w Berlinie: na lukarni z ciężkich dachówek Klasztornych E28 została wstawiona część klina dachowego

     Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na wysokiej klasy dachówkę z podwójnymi zakładkami - a jest to obecnie dosyć powszechne zjawisko -  to wykonanie wolego oka stwarza trudności. Dokładne, szczelne zakładki pozwalają jedynie w bardzo ograniczonym zakresie na rozciąganie pokrycia w celu wydłużenia okapu.
     I tu przychodzi z pomocą klin dachowy. Pozwala on m. in. na rozszerzenie pokrycia dachowego. Zapewniające szczelność zakładki zostają przy tym w pełni zachowane. Przechodzi się z dwóch w jeden rząd dachówek.

Klinów w formie V używa się na dachy wklęsłe, lejowate. Tu klin od okapu do kalenicy staje się w formie V coraz szerszy i przechodzi z jednego w dwa rzędy dachówek.

     Istnieje możliwość użycia kilku klinów dachowych a także pół klina na jednym dachu. Kliny dachowe można zastosować w każdej części dachu, według potrzeb. Do każdego z tych 10 rzędów może przylegać kalenica lub okap. Przy większej długości dachu mogą być wstawione kliny jeden nad drugim. Te 17 pojedynczych dachówek, które należą do kompletu klina dachowego są w falcach numerowane. Dekarz w każdym momencie przy układaniu dachu może kontrolować, w którym rzędzie się znajduje.
Nowymi klinami dachowymi i dachówkami standardowymi można teraz kryć trudne dachy oszczędzając czas i pieniądze, bez kompromisu jeśli chodzi o funkcjonalność i estetykę.

 - Sposób na trudny dach
 - Sposób na trudny dach
Klin typu „A” i klin typu „V”.

Możliwości zastosowania klinów dachowych na przykładzie ''dzikiego'' wstawiania przy dachu stożkowym:
1, 2, 3 - kompletne kliny wstawiane przy okapie
4 - kompletny klin kończący się przy kalenicy
5 - kompletny klin otoczony ze wszystkich stron dachówkami standardowymi
6, 7, 8 - kliny częściowe, kończące się przy kalenicy
9 - klin częściowy, wstawiony przy okapie
1+2+6+7 - kliny ułożone obok siebie i jeden nad drugim


                                      
Poza siatką a jednak w siatce dachówek

Jedną z ostatnich nowości firmy von Müller Dachówki z Eisenbergu i Görlitz jest dachówka ze środkową falą. Jest to kształtka pasująca do Holenderki Płaskiej E 32. Ta specjalna dachówka pozwala po raz pierwszy w przypadku dachówek zakładkowych na przesunięcie siatki dachówek o pół szerokości dachówki. Posiada pośrodku powierzchni drugą falę z kompletem zakładek. Mogą być do niej  przyłączone od dołu dwie dachówki połówkowe, a od góry jedna cała.
Dachówka z podwójną falą znajduje zastosowanie wtedy, gdy konieczne jest przesunięcie rzędów dachówek względem siebie o połowę szerokości dachówki. Sytuacja ta ma miejsce na dachach z przybudówkami, gdzie siatka dachówek dachu głównego i przybudówki jest względem siebie przesunięta tak, że pokrycie dachowe nie może gładko przejść. Dachówkę tę można zastosować również wtedy, gdy okna dachowe nie pasują do układu dachówek pokrycia dachu głównego, a także przy bocznych dowiązaniach do nadbudów dachowych lub do elementów wbudowanych w połać dachową (np. kominy).
Nowa dachówka ze środkową falą pozwala w takich przypadkach na estetyczne i technicznie doskonałe rozwiązania. Kształtka ta umożliwia teraz całkowicie ceramiczne wykonanie trudnego miejsca na dachu.

Podsumowanie:

Zasada – piękno leży w szczegółach – dotyczy również dachu. Stąd dbałość firmy von Müller o detale i nowe rozwiązania, które uczynią dach doskonalszym. Przykładem są osiągnięcia ostatnich lat: zestawy karpiówek na stożki, kliny dachowe i holenderka ze środkową falą. „Dach od początku do końca ceramiczny” to hasło firmy towarzyszące wszelkim innowacjom.
 
Informacje techniczne dotyczące zastosowania klinów dachowych

F= długość kalenicy; T= długość okapu; S= długość krokwi

A: Budowle okrągłe:
A1: powierzchnia wklęsła; wycinek lejka; kalenica dłuższa od
okapu

F(m) + T(m)                    F(m) - T(m)
—————  x S(m) -   —————  x 1m² = X
         2                              0,195(m)        

X ³ 0 m˛  = możliwe jest pokrycie przy pomocy klinów V
X < 0 m˛  = możliwe jest pokrycie jedynie przy pomocy kompletu
                 wykonanego specjalnie dla obiektu.

A2: powierzchnia wypukła; wycinek stożka; kalenica krótsza od okapu

F(m) + T(m)                 T(m) - F(m)
—————  x S(m) -  —————  x 1m² = X
         2                             0,195(m)

X ³ 0 m˛  = możliwe jest pokrycie przy pomocy klinów A
X < 0 m˛  = możliwe jest pokrycie jedynie przy pomocy
                  kompletu wykonanego specjalnie dla obiektu.

B: Budowle nie prostokątne:
B1: kalenica dłuższa od okapu

      S(m)
————— = X
 F(m) - T(m)

X ³ 5  = możliwe jest pokrycie przy pomocy klinów V
X < 5  = możliwe jest jedynie tradycyjne rozwiązanie
               z przycinaniem

B2: okap dłuższy od kalenicy

      S(m)
————— = X
T(m) - F(m)

X ³ 5 = możliwe jest pokrycie przy pomocy klinów A
X < 5 = możliwe jest jedynie tradycyjne rozwiązanie
                  z przycinaniem

Gerard Halama
Opracowanie polskie: Wiesława Hlebowicz „Hanza”- B.T.F. Gdańsk
Foto: von Müller Dachówki                  

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY numer specjalny: DACHÓWKI CERAMICZNE 1'2000

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt