INTERBUD 2015 – wszystko do budowy i remontu domu. Relacja
Dachówki kompozytowe TiLeCo – nagrodzone Złotym Medalem Targów INTERBUD 2015
Wszystko do budowy i remontu domu w jednym miejscu – tak można by podsumować wystawę targową INTERBUD 2015 w Łodzi, która zakończyła się w niedzielę, 1 marca. W tegorocznej edycji targów można było obejrzeć nie tylko materiały do budowy i remontu domu, ale i wyposażenie wnętrz, instalacje sanitarne, okna i drzwi, a nawet ekspozycję kilkudziesięciu łazienek. Swoją ofertę zaprezentowało 312 wystawców z kraju i zagranicy, w tym wiele nowości i produktów energooszczędnych. Oprócz prezentacji i pokazów oferty skierowanej dla indywidualnego inwestora, odbyło się również kilka wydarzeń branżowych, w tym Salon Praktyki Dekarskiej – pokazy sztuki dekarskiej i liczne wykłady. Jak co roku, podczas Interbudu odbyła się również konferencja Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Targi Interbud to nie tylko wystawa produktów, to porady ekspertów, pokazy, liczne wykłady m.in. na temat budownictwa energooszczędnego, odnawialnych źródeł energii, nowych rozwiązań i technologii w budownictwie, oraz spotkania branżowe – takie jak Salon Praktyki Dekarskiej czy konferencja Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Wydarzenie to jest znaczącym spotkaniem producentów, dystrybutorów i odbiorców materiałów budowlanych, chemii budowlanej, stolarki otworowej oraz techniki sanitarnej, grzewczej, wentylacji i klimatyzacji. Targom towarzyszy kilkanaście konferencji, warsztatów i prezentacji. Są one miejscem popularyzacji technik odnawialnych, innowacyjnych technologii oraz rozwiązań w zakresie nowoczesnego projektowania - mówi Paweł Babij, prezes INTERSERVIS, organizatora targów.
INTERBUD 2015. Dr inż. Michał Tomaszewicz zaprezentował podczas targów temat budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii
Temat budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii w ramach targowych prezentacji zreferował dr inż. Michał Tomaszewicz – architekt, specjalista w obszarze rozwiązań energooszczędnych w obiektach budowlanych. Z prezentowanych tematów można było również dowiedzieć się jak znaleźć dobrego dekarza i jakie najczęściej popełniane są błędy w sztuce dekarskiej, jakie są konsekwencje zmian w prawie konsumenckim dla przedsiębiorców działających w branży budowlanej czy jak zarobić na słońcu dzięki systemom fotowoltaicznym.
W ramach Salonu Praktyki Dekarskiej odbyły się pokazy sztuki dekarskiej – każdy zwiedzający mógł zobaczyć jak krok po krok powstaje dach, zasięgnąć porady specjalistów oraz pozyskać do swojej inwestycji najlepszych dekarzy.
Targowe nowości i ciekawostki
Na targach pojawiło się wiele nowości, jak dachówki i gąsiory kompozytowe TiLeCo – nagrodzone Złotym Medalem Targów INTERBUD 2015. To dachówki praktycznie nie tłukące się, ponieważ produkowane przy zastosowaniu innowacyjnej w Europie technologii wytwarzania masy kompozytowej. Wygląd mają zbliżony do dachówek ceramicznych, ale są od nich lżejsze o połowę. W przekroju mają jednolitą barwę i gładką powierzchnię. Nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym.
Blachodachówki Quadro firmy Icopal wyróżnione zostały Nagrodą Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Nowością wśród pokryć dachowych, również docenioną przez kapitułę konkursową (Nagroda Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego), są płaskie blachodachówki modułowe Icopal Quadro. Nowoczesny prosty kształt Quadro wpisuje się doskonale w panujące obecnie najnowsze trendy w architekturze. Wykonane z blachy stalowej, z zabezpieczeniami antykorozyjnymi i powłokami organicznymi, posiadają aż 30-letnią Gwarancję Jakości Icopal. System dachowy Quadro charakteryzuje wysoka jakość technologiczna, trwałość i walory estetyczne.
Na stoisku firmy Icopal można było również zobaczyć rozwiązania dla dachów zielonych – układ warstw dachu płaskiego w technologii odwróconej zaprezentowano na dużych modelach z żywą warstwą zieloną i szczegółowym opisem układu warstw. Doradcy techniczni obecni na stoisku udzielali wszystkim zainteresowanym szczegółowej porady technicznej.
Ciekawostką targów były sufity napinane – alternatywa dla powszechnie znanych tradycyjnych sufitów podwieszanych z gipso-kartonu.
– Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, przy czym wykonany jest z folii i przewyższa pod wieloma względami sufity z karton-gipsu. Przede wszystkim tym, że przy jego montażu nie ma większego bałaganu. Montuje się go łatwo i szybko, poprzez przykręcenie listew montażowych po obwodzie sufitu a następnie podgrzanie, naciągnięcie i wpięcie folii w listwy. Cały proces trwa kilka godzin. Nie trzeba takiego sufitu szlifować ani malować. Nie wymaga konserwacji. Po zamontowaniu – naciągnięciu – pozostaje zawsze gładki i równy. Nie ma możliwości żeby się pomarszczył czy odkształcił – można go nacisnąć, uderzyć, wystrzelić korkiem od szampana, kopnąć piłką. Nic się nie stanie, ponieważ folia zawsze powraca do swojej formy. Ma bardzo dużą wytrzymałość – do 100 kg/m2. Odporny jest również na zalanie – mówi Roman Jęczmień z firmy Abrox, wykonującej sufity napinane.
Sufity napinane, zaprezentowane przez firmę Abrox
Lekkość sufitu napinanego sprawia, że nie obciąża on stropu. Strop nie musi być nawet wytynkowany. Pod powłoką sufitu można ukryć wszelkie instalacje, kable i rury. Firma Abrox oferuje trzy rodzaje sufitów napinanych: błyszczące, matowe lub transparentne. Matowe wyglądą podobnie do sufitów z karton-gipsu, przy czym nie pękają ani nie wymagają malowania. Natomiast sufity błyszczące mają tą zaletę, że odbijają na swojej powierzchni wszystko jak lustro i w efekcie optycznie podwyższają pomieszczenie. Sufit napinany może się świecić na całej powierzchni, gdy zastosuje się folię półprzezroczystą i podświetli ją od góry LED-ami, w dowolnym kolorze (sufit transparentny). Montując światłowody uzyskać można efekt gwieździstego nieba. - Sufit napinany może być sam w sobie oświetleniem, ale można też zamontować w nim każdy rodzaj oświetlenia, jak tradycyjne żyrandole czy halogeny. Sufity napinane można ze sobą łączyć zarówno w formach prostych – prostokątnych, jak i tworzyć wszelkiego rodzaju łuki, a także wykonywać z nich wielopoziomowe sufity. Na sufitach napinanych dodatkowo można drukować przeróżne obrazy – właściwie można wydrukować każde zdjęcie, które jest w odpowiedniej rozdzielczości. Pracujemy na foliach niemieckiej firmy PONGS i francuskiej CTN – to wysokiej jakości materiały, posiadające wszelkie niezbędne atesty, w tym przeciwpożarowe, pozwalające stosować je w każdym pomieszczeniu, zarówno w mieszkaniach, jak i na dużych salach bankietowych, a nawet na salach operacyjnych. Nie wymagają żadnego procesu konserwacji. Nie trzeba ich w żaden sposób pielęgnować czy myć, ponieważ folie te są antystatyczne – nie przyciągają kurzu. Gdyby jednak sufit się zabrudził, można go umyć w taki sam sposób jak zwykłą szybę – za pomocą płynu do mycia szyb i miękkiej ściereczki. Firma nasza specjalizuje się w wykonywaniu sufitów napinanych od ponad 4 lat i z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że to „sufit przyszłości”- bardzo intensywnie wkracza na rynek i cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów – podkreśla Roman Jęczmień z firmy Abrox i zaprasza do obejrzenia bogatej galerii zdjęć na stronie www.abrox.pl
Ultraciepły pustak ceramiczny P+W 25 DIAMENT to kolejny produkt godny uwagi. Energooszczędne, ekologiczne pustaki ceramiczne firmy ZCB OWCZARY pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie w budynkach z nich wznoszonych – posiadają bardzo dobre współczynniki przewodnictwa i izolacyjności cieplnej, a także pozwalają stworzyć budynki o zdrowym mikroklimacie – są w pełni bezpieczne dla człowieka. Są trwałe, nie zawierają oraz nie emitują żadnych niebezpiecznych substancji. System ściany TERMOton DIAMENT nagrodzony został na targach przez Marszałka Województwa Łódzkiego.
Firma 4ENERGY TOMIKA zaprezentowała na targach nowy, łatwy sposób na czyszczenie fasady – mobilną stację do czyszczenia QLEEN Disy. Urządzenie to przy użyciu wody zdemineralizowanej i niewielkiej ilości środków chemicznych wyszyści fasady, zadaszenia, instalacje solarne i szklane pochyłości.
Na Interbudzie obecna była również łódzka firma Atlas, lider chemii budowlanej na rynku polskim. Atlas zaprezentował m.in. tynk Atlas Tre, doceniony przez kapitułę konkursową i nagrodzony Złotym Kaskiem. ATLAS TRE to pierwszy na rynku trójskładnikowy tynk mineralno-silikonowy, przeznaczony do samodzielnego przygotowania i barwienia.
Atlas TRE - trójskladnikowy tynk mineralno-silikonowy - nagrodzony Złotym Kaskiem na targach INTERBUD 2015. Na zdj. Przemysław Krokos, wykonawca - ambasador marki Atlas
Nagrody i wyróżnienia targów INTERBUD 2015
Złoty Medal Targów INTERBUD 2015
- Hewalex Sp. z o.o. - za pompę ciepła wody basenowej PCWB 6,8 Kw - kompleksowe rozwiązanie z wykorzystaniem ciepła zawartego w powietrzu, jako odnawialnego źródła ciepła
- FreeVolt Sp. z o.o. - za moduł fotowoltaiczny FreeVolt „White Horse HJT 317 Wp” oparty na
zastosowaniu nowej generacji ogniw zespolonych za pomocą sieci zewnętrznej mikrowłókien
- TiLeCo Ewa Szenic-Zaborowska - za dachówki i gąsiory kompozytowe TILECO produkowane przy zastosowaniu innowacyjnej technologii wykonania masy kompozytowej
Wyróżnienie
- AmeriGas Polska Sp. z o.o. - za AmeriGas NANO ultra lekką, wygodną i super mocną butlę gazową nowej generacji
- WOBET- HYDRET Sp. J. Cichecki - za reaktor biologiczny ZBS-4C działający w technologii SBR
- REHAU Sp. z o.o. - za zestaw paneli tarasowych REHAU- RELAZZO
Złoty Medal Salonu Dekarskiego
- Monier Braas Sp. z o.o. - za dachówkę pod nazwą Celtycka Cisar gwarantującą trwałe, szczelne oraz ekologiczne pokrycie dachowe
Nagroda za Innowacyjny produkt Targów INTERBUD
- Sapro Engineering Sp. J. - za Inwerterową pompę ciepła powietrze/woda AIR X
Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi
- Pracownia Kowalstwa Artystycznego KOWART - za artystyczną architekturę z kutego metalu stanowiącą ważny element dla rewitalizacji zabytków Łodzi
Nagroda Wojewody Łódzkiego
- Roto Okna Dachowe Sp. z o.o. - za pasywne okno nowej generacji ROTO Q-4 H 3P
Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego
- ZCB Owczary R.E.R. Stępień Sp. J. - za system ściany TERMOton DIAMENT zachowujący bardzo dobre współczynniki przewodnictwa i izolacyjności cieplnej
Nagroda Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
- ICOPAL S.A. - za dachówkę ICOPAL QUADRO
Nagroda Złoty Kask
- Atlas Sp. z o.o. - za Atlas TRE tynk mineralno-silikonowy
- Kronospan CR, spol. s.r.o. - za płytę OSB PYROTITE ECO zachowującą parametry konstrukcyjne oraz normy odporności na ogień
Joanna Chrapkowska-Smoter
Fot. autor |